Farba roka 2023 - Viva Magenta | ekolor.sk

Nachádzate sa tu

Farba roka 2023 - Viva Magenta

 

 

Netradičný odtieň pre netradičný čas!

 

Odborníci na farby zo spoločnosti Pantone každoročne vyberajú farbu, ktorá odráža aktuálnu kultúrnu klímu a predpovedá, čo bude populárne v móde, interiérovom dizajne, grafickom dizajne a iných kreatívnych odvetviach. Pre rok 2023 je farbou roka Viva Magenta, odvážny, energický odtieň, ktorý je ideálny na oživenie vášho domova a interiéru.
Tohtoročná farba roka je silná a posilňujúca. Je to živá červená, ktorá prekypuje čistou radosťou, podporuje experimentovanie a sebavyjadrenie bez zábran.

Inšpiráciou pre túto farbu bol prírodný pigment pochádzajúci z chrobáka nazývaného Červec nopálový. Tento pigment sa už tisíce rokov používa ako prírodné farbivo na textil, potraviny a kozmetické výrobky, najmä u pôvodných obyvateľov Mexika a Južnej Ameriky.

 

Farba zvolená na rok 2023 sa prudko odklonila od jemných pastelových, neutrálnych a prírodných zelených farieb, ktoré sme doteraz videli. Viva Magenta, hoci je červená, je vyvážená medzi teplým a studeným spektrom.

 

"Je asertívna, ale nie agresívna, je ako “päsť v zamatovej rukavici”. Je to transformačná farba, ktorá spája staré s novým."

Leatrice Eiseman, výkonná riaditeľka Pantone Color Institute

 

 

Ako teda môžete začleniť farbu Viva Magenta do svojho interiéru? Táto výrazná farba nie je úplne pre každého, ale ak ste ochotní sa do nej pustiť, môže mať veľký vplyv. Jedným z najlepších spôsobov, ako použiť farbu Viva Magenta, je použiť ju ako akcentnú stenu, ktorá vytvorí ústredný bod v miestnosti a dodá jej energiu a vzrušenie. Spojte ju s neutrálnymi farbami, ako je biela, sivá alebo béžová, aby ste vyvážili jej intenzitu a vytvorili moderný, sofistikovaný vzhľad.

 

 

"Nehovoríme, že by sme mali zavrhnúť neutrálne farby, ale že by sme mali do svojho života vniesť vzrušenie a dynamiku,"

Laurie Pressman, viceprezidentka Pantone Color Institute

 

Viva Magenta vyzerá skvele aj v kombinácii s inými žiarivými farbami, ako je zelená, žltá alebo modrá. Kombinujte rôzne odtiene farby Viva Magenta, aby ste dosiahli zábavný, eklektický vzhľad, alebo ju použite ako akcent so vzorovanými textíliami, ako sú vankúše alebo závesy.

 

"Je to búrlivá a príjemná farba - keď sa objaví v akejkoľvek miestnosti, podporuje optimizmus a radosť."

Leatrice Eiseman, výkonná riaditeľka Pantone Color Institute

 

Pokiaľ ide o nábytok, vyberte si kúsky v neutrálnej farbe, ako je biela alebo sivá, a doplňte ich akcentmi Viva Magenta. Jasne sfarbená pohovka, kreslo alebo otoman môžu urobiť veľký dojem a menšie doplnky, ako sú vázy, sviečky alebo rámy na obrazy, môžu pridať farebný akcent bez toho, aby zahltili priestor.

Nakoniec sa nebojte experimentovať s rôznymi povrchovými úpravami a textúrami. Lesklé dekoratívne omietky od firmy OIKOS (RAFFELLO - benátsky štuk) v odtieni Viva Magenta môžu dodať šmrnc, zatiaľ čo matný povrch (OTTOCENTO) môže vytvoriť zdržanlivejší, sofistikovanejší vzhľad.

Na záver možno povedať, že Viva Magenta je odvážna a energická farba, ktorá dokáže vniesť život a vzrušenie do každého priestoru. Či už chcete urobiť výrazný krok, alebo len pridať farebný akcent, existuje mnoho spôsobov, ako túto farbu roka zakomponovať do interiéru vášho domova.

 

Tak smelo do toho, prijmite pestrosť a objavte Viva Magenta!